Escan Göstergeç Tıkla Ara

Göstergeç Sisteminde Kullanılan Manyetik Kartların Çalışması

Göstergeç Kartların Çalışması

Göstergeç kartları göstergeç cihazlarına tanıtıldıktan sonra cihazın okuyucusuna yaklaştırıldığında çip yazılımı bakır sargılar (anten) sayesinde okuyucuya çalışma frekansı aralığı ile manyetik olarak bilgi göndermektedir. Bu bilgi doğrulanırsa okuyucu almış olduğu doğru bilgi sayesinde elektrikli kapı kilidine enerji vererek kapınızın açılmasını sağlar.

Göstergeç cihazlarında kullanılan manyetik kartların içerisinde herhangibir enerji kaynağı ve pil yokken nasıl olurda okuyucu ile iletişime geçip kapıyı bize açar diye soracak olursanız size şöyle bir örnek vermek isterim.
Manyetik kartlar adındanda anlaşılacağı gibi manyetiklenme özelliği ile çalışan ve okuyucu ile veri transferi yapmak üzere üretilmiş olan kartlardır. Günümüzde ise bu özellik ile birçok değişik alanda kapı açma yada kilitleme bile yapılabilmektedir. Bilingik araç markalarından renault markasının üretmiş olduğu laguna araçların kartları bu tarzda hazırlanmıştır. Laguna kartlı anahtarların özelliği immobilizer çip yazılımından ziyade manyetik olarak bize kapıyı açmasını konumuza örnek olarak verebiliriz. Bu özelliğin adı ise eller serbest özelliğidir. Yani kısaca anlatmak gerekirse araç kartı üzerinde 3 tuş bulunmaktadır. Bu 3 tuşdan biri kapıyı butona bastığınızda uzaktan açmaya yarar , bir diğeri butona bastığınızda uzaktan kapamaya yararken 3. ve bizim konumuz olan eller serbest özelliği ile araca belli bir mesafe yaklaşıldığında elleriniz dolu iken veya kumanda kartını cebinizden dahi çıkartmamışken araca yaklaşmanız durumunda eller serbest özelliği aracılığı ile araç kart bilgisini kart cebinizdeyken algılayıp siz aracın yanındayken kapıları hiçbir müdahelede bulunmadan açmanızı sağlar. Bu olay bize göstergeç sisteminde kullanılan manyetik kartların çalışma prensibini en iyi şekilde anlatmış olur.

Göstergeç sisteminde kullanılan bu manyetik kartların içerisinde pil v.s. bulunmadığı için kullanıma dayalı bir müddet sonra pil değiştirme ihtiyacı duymazsınız. Manyetiklenme ile çalışan ve belli bir frekans aralığında kullanılabilen bu kart ve anahtarlar kopyalanmasındada değişik metotlar ile çoğaltılabilmektedir. Göstergeç sistemi anahtarlık tanıtma işlemi için kullanılan kartın çalışma frekan aralığı kopyalanacak kartın çoğaltılabilme (kopyalanma) durumunu bize göstermektedir. Bu sistemlerde kartların kopyalanması kart frekansına göre değişebilmektedir. Günümüzde en yaygın olarak 125 Khz frekans aralığında çalışan kartlar varken bu kartların dışında birde 13,5 Mhz frakans olarak kullanılan kartlarda mevcuttur.

Manyetik kartların kopyalanması, frekansına göre göstergeç kartlı geçiş kartlarının çoğaltılması hakkında bilgiyi daha sonra size ayrıntılı olarak yazacağım, bizi takip etmeye devam ediniz… :)

Kartlı Geçiş Göstergeç

Bir önceki yazımız olan Göstergeç Kart Özellikleri başlıklı makalemizde Göstergeç Kartı, Kartlı Geçiş Sistemi ve Kartlı Göstergeç Sistemi hakkında bilgiler verilmektedir.

Leave a Reply

E-posta hesabınız yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir